آخرين مطالب

قابل توجه مسئولان استان قزوین درسال مانع زدایی!

پشت "خط انتقال آب از سد طالقان به آبیک" موانعی است/ قصه 15 ساله دبه به دستان به سر می‌رسد؟ اخبار استان

پشت "خط انتقال آب از سد طالقان به آبیک" موانعی است/ قصه 15 ساله دبه به دستان به سر می‌رسد؟

  بزرگنمايي:

حدود 14 سال و 9 ماه از وعده رسیدن آب سد طالقان توسط دولت نهم به شهر آبیک گذشته و هنوز این وعده تحقق نیافته؛ اما طبق قول استاندار قزوین و نمایندگان مجلس قرار است تا پایان عمر دولت، کام مردم این شهر از آب این سد شیرین شود که مردم منتظر هستند این چند ماه هم سپری شود و ببینند این وعده رنگ واقعیت به خود می‌گیرد یا خیر.
به گزارش خبرنگار پایگاه جامع اطلاع‌رسانی آبیک، ماجرای بهره‌مندی مردم شهر آبیک از آب سد طالقان از تیر ماه سال 85 شروع شد که محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم به همراه هیات بلند پایه که به استان قزوین قزوین کرده بود، وارد شهرستان آبیک شد و در سخنرانی به مردم شهر آبیک گفت: همان طور که مردم آبیک، یک و یک هستند آب آبیک هم باید یک باشد و قول داد آب سد طالقان به این شهر برسد.
موضوع انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین و شهر آبیک، طبق دستور رئیس‌جمهور وقت در دستور کار مسئولان و نمایندگان مجلس استان قرار گرفت اما در تب و تاب پیگیری‌ها، این مصوبه هیات دولت در مسیر کش و قوس‌های بسیاری قرار گرفت و در طول هشت سال خدمت دولت نهم و دهم سریال رسیدن آب سد طالقان به آبیک به واقعیت نپیوست.
بیان این مطلب خالی از لطف نیست که پس از گذشت هشت سال، مصوبه هیأت دولت نهم مبنی بر انتقال آب سد طالقان به استان قزوین به جریان افتاد که خود جای تامل دارد و طبق برخی شنیده‌ها از منابع آگاه ، تعلل برخی مسئولان در این مسئله تاثیرگذار و فاحش بوده است.
در سال 92 همه موافقت‌ها و مجوز ماده 215 وزارت نیرو و مراحل قانونی مصوبه دولت مبنی بر انتقال آب سد طالقان أخذ شده بود و برای رسیدن آب سد طالقان به آبیک 120 میلیارد ریال اعتبار نیاز بود که به دلیل اینکه در این سال مسئولان نمی‌توانستند پروژه جدیدی در ردیف ملی تعریف کنند، تحقق وعده رئیس‌جمهور به مردم شهر آبیک به سال 93 موکول شد.
البته با پیگیری‌های مستمر حجت الاسلام سیدمرتضی حسینی وداود محمدی دو نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی میزان اختصاص آب از سد طالقان به استان به 60 میلیون مترمکعب رسید و این مصوبه دولت احمدی‌نژاد در ریل پیگیری‌های مجدانه قرار گرفت.

وعده‌های آبی مکرر و عذرخواهی استاندار قزوین
با وعده‌های مکرر مسئولان استان قزوین و نمایندگان پیشین مجلس برای رسیدن آب سد طالقان به شهر آبیک، آبی به دست مردم نرسیده و هدایت‌الله جمالی‌پور استاندار فعلی استان هم قول داد که در شهریور ماه سال 99 آب به شهر آبیک می‌رسد اما عملی نشد؛ استاندار قزوین در دیداری با امام جمعه شهرستان و مسئولان این شهرستان، از مردم شهر آبیک بابت خلف وعده عذرخواهی کرده و گفته بود: به دلیل وجود تحریم‌ها، وضعیت شرایط کشور و مشکلات اعتباری بوده که این وعده تحقق نیافته اما مجدانه پیگیر اتمام پروژه خط انتقال آب به شهر آبیک هستم و تا پایان عمر دولت، این آب به آبیک می‌رسد.
چند ماهی تا تحقق وعده استاندار قزوین و نمایندگان مجلس و اتمام پروژه خط انتقال آب سد طالقان به آبیک و رسیدن آب به دست مردم دبه‌ به دست این شهر باقی نمانده است که در فروردین ماه امسال آخرین وضعیت پروژه را پیگیری کردیم.

البته با توجه به شعار ظریفانه و هوشمندانه مقام معظم رهبری (تولید پشتیبانی‌ها مانع‌زدایی‌ها) طی پیگیری‌های صورت گرفته، پروژه خط انتقال آب از سد طالقان به شهر آبیک با موانعی همچون اعتبار البته "نقد" و لوله‌گذاری در یک مسیر مرکز نظامی مواجه بوده و نیازمند پیگیری مسئولان و نمایندگان و سایر مسئولان است که باید تسریع یابد.

40 میلیارد تومان اعتبار در مرحله ابلاغ است
فاطمه اردکانی نماینده مجری طرح آبرسانی از سد طالقان به شهرها و روستاهای استان قزوین می‌گوید: فعلا همان 70 میلیارد تومان از خزانه اسلامی با سررسید 1402 در اختیار ما قرار دارد که چندین بار مکاتبه صورت گرفته و استاندار قزوین هم با نوبخت رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه مکاتبه داشته است، درخواست ما حداقل 160 میلیارد تومان علاوه بر 70 میلیارد تومان است که اگر نقد باشد میتوانیم عملیات آب رسانی به آبیک را به اتمام برسانیم.
وی می‌افزاید: قبل از تعطیلات نوروز قول تخصیص اعتبار به صورت مقطعی داده شد و بیان شد بخشی از اعتبار ممکن است نقدی باشد که هنوز تخصیصی نیامده اما شنیده شده 40 میلیارد تومان نقدا در مرحله ابلاغ است که باید گفت تخصیص اعتبار نقدی بر روند اجرای پروژه تاثیرگذار خواهد بود.
اردکانی در پاسخ به این سوال که 70 میلیارد تومان اوراق که داده شده بود با نرخ تنزیل که نماد آن در بورس باز شده، چقدر شده است،  با بیان این مطلب که این اعتبار با نرخهای تنزیل که در نظر بگیریم حدود 40 میلیارد ریال پول می‌شود و برای ما قابلیت اجرایی دارد، اذعان می‌کند: 30 میلیارد تومان اوراق به لوله ساز به عنوان پیش پرداخت، پرداخت شده و بخشی هم بابت عملیات اجرایی به پیمانکار شرکت جهاد نصر پرداخت شده است. 130 میلیارد تومان برای خرید مابقی لوله های فولادی پروژه خط انتقال آب از سد طالقان به شهر آبیک نیاز داریم.
باید گفت که در پارت یک پروژه مذکور، عملیات نقشه برداری و تعیین مسیر انجام شده و مهندسی ارزشی صورت گرفته است.در مقسم آب تهران نیاز به مجوزاتی بود که توسط مجریان پروژه مجوزات لازم اخذ شده و عملیات حفاری همزمان با ورود لوله های 1600 آغاز و لوله گذاری انجام می‌شود.
 در پارت دو با توجه به سنگی بودن بستر، عملیات حفاری در حال انجام است و برای حدود 4 کیلومتر با توجه به بررسی‌های انجام شده توسط مشاور، به سمت آتش باری رفتیم که پس از انجام این مهم، کانال جهت لوله گذاری لوله‌های 1400 آماده می‌شود.

10روز آینده،لوله‌های 1600 پروژه خط انتقال آب سد طالقان به آبیک می‌رسد

70 میلیارد تومان برای اجرا کم داریم
حال این پرسش مطرح می‌شود که برای اجرای لوله های 1600 چه زمانبندی صورت گرفته و چه موانعی وجود دارد که اردکانی توضیح می‌دهد: برنامه زمانبندی اجرایی تا پایان خرداد ماه بررسی و تهیه شده که از نظر اجرا مشکل خاصی نداریم که در صورت تامین نقدینگی میتوانیم لوله گذاری لوله‌های 1600 را تا اواخر خرداد و اواسط تیرماه تکمیل کرده و  به پایان برسانیم.
وی می‌افزاید: برای اجرای حدود 70 میلیارد تومان اعتبار  کم داریم چرا که برای خرید شیرآلات، متعلقات،... به این اعتبار نیازمندیم. تا زمانی که نتوانیم پرداختی به کارخانه لوله ساز داشته باشیم در پارت بعدی لوله‌ها وارد نمی‌شود و اگر نتوانیم به پیمانکار پرداختی داشته باشیم نمی‌تواند با تمام قوا کار انجام دهد؛ این در حالی است که چند کار شیفته شده و عوامل پای کار هستند.
بنابراین گزارش، حمیدرضا جانباز معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب 22 آبان ماه سال 98 در نشست با استاندار قزوین و جمعی از مسئولان استان و شهرستان آبیک اظهار کرده بود: با حمایت مجلس، کمیسیون عمران، مرکز پژوهش ها و الطاف مقام معظم رهبری برای نخستین بار از محل صندوق توسعه ملی برای شهرهای دارای تنش آبی بالا، اعتبار اختصاص می‌یابد که برای پروژه طرح آبرسانی انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین 30 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده که پول نقد هم است.

حل مشکل اعتبار انتقال آب طالقان  به آبیک با سفر نوبخت به استان قزوین

12 میلیارد تومان اعتبار تنش آبی رسید
به گفته وی؛ با 30 میلیارد تومان اعتبار مذکور و 20 میلیارد تومان اعتباری که وجود دارد، میتوان به سرعت پروژه طرح آبرسانی انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین را پیش برد و سریعا قطعه اول را که به سمت آبیک است، اجرا کرد.
پس از گذشت یک سال و 5 ماه از این قول جانباز از برخی منابع خبر رسیده 30 میلیارد تومان مذکور، تبدیل به 12 میلیارد تومان  ابلاغ شد که ظاهرا مکاتباتی با ایشان در خصوص تخصیص اعتبارات از محل تنش آبی صورت گرفته است.
لازم به توضیح است؛ شنیده ها حکایت از آن دارد که عملیات اجرایی پروژه خط انتقال آب از سد طالقان به شهر آبیک هیچ گاه متوقف نشده و همزمان با ورود لوله‌ها، عملیات اجرایی صورت گرفته است؛ خط اول پروژه انتقال لوله های 500 حدود هشت کیلومتر بوده که حدود هفت کیلومتر لوله گذاری شده  و یک کیلومتر مقابل یک مرکز نظامی باقی مانده که به دلیل وجود مسائلی، مشکل برای لوله گذاری رفع نشده  و مقرر شده در شورای تامین استان قزوین موضوع طرح و حل و فصل شود.ا
بنابراین گزارش، طبق پیگیریهای صورت گرفته اگر مشکل نقدینگی پروژه خط انتقال آبیک حل شود و 160 میلیارد تومان اعتبار برای خرید لوله‌های 1400 و 1600 اختصاص باید و البته به صورت نقد، به احتمال زیاد در  تابستان آب سد طالقان به شهر آبیک می‌رسد در غیر این صورت و در صورت وجود مشکل در تامین اعتبار، همچنان باید منتظر وعده‌های مسئولان بمانیم.

گزارش از هاجر عبداللهی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

متولیان نمونه تعلیم و تربیت آبیک تجلیل شدند

خط انتقال آب از سد طالقان به آبیک مشکلات اجرایی ندارد/تخصیص مابقی اعتبار مصوب در آینده نزدیک

زندانی زیر 50 میلیون تومان بدهی در قزوین نداریم/آسیب بخش خصوصی در تمام رده ها از شرایط کرونایی/کاهش مشکلات تولیدکنندگان با پای کار بودن مسئولان آبیک

اهدای 3 هزار بسته معیشتی به نیت سردار دلها و شهدای شهرستان آبیک بین نیازمندان

آب بهای مدارس در حال احداث آبیک با کاربری آموزشی محاسبه شود/اختصاص 250 میلیون تومان به تجهیز و تعمیر مدارس/19 معلم نمونه شدند

نارضایتی خیّر و شهروندان آبیکی در پی رفع نشدن نواقص مدرسه سماییان توسط نوسازی قزوین

آخرین جزئیات پیگیری روند پیشرفت پروژه خط انتقال آب از سد طالقان به آبیک

آغاز فعالیت برخی مشاغل با 30 درصد ظرفیت در آبیک/ابتلای 709 نفر به کرونا و 11 فوتی طی 2 هفته اخیر

پیش‌بینی 87 صندوق برای برگزاری انتخابات در آبیک/برگزاری انتخابات شوراها در 55 روستا

روند قابل قبول اجرای خط انتقال آب از سد طالقان به آبیک/بودجه اختصاص یافته به پروژه تزریق شود

به دنبال عرضه سوخت گازوئیل یورو در آبیک هستیم / لزوم همکاری بیشتر ادارات در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها

برنامه ریزی برای احداث واحد تولید خاک پوششی با دانش روز اروپا در آبیک

دشت الله آباد آبیک رو به خشکی است/کاهش بارندگی‌ها و عدم تخصیص حقابه 2 عامل اصلی

از آراء مردم صیانت خواهیم کرد/ تحقق حد نصاب در تعداد ثبت نامی ها در همه روستاهای آبیک

استفاده از ظرفیت معتمدین و اقشار مختلف آبیک برای پیشگیری از جرم در تمام محلات/ اخذ تصمیمات مطلوب در حوزه پیشگیری و برخورد با مجرمان

پرونده "زهکش دشت الله‌آباد آبیک" روی میز دانشگاه امام/ایجاد کانون ریزگرد در دشت بعید نیست

مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در آبیک بالاتر از آمار استانی است/22 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها بستری هستند/ تعداد فوتی ها به 89 نفر رسید

بیش از 2 هزار آبیکی کرونا گرفته‌اند/88 نفر جان باخته‌اند/واکسیناسیون 9500 نفر بالای 60 سال کلید می‌خورد

عزم مسئولان آبیک برای اجرای طرح واکسیناسیون افراد بالای 60 سال/عملکرد ضعیف استان البرز در مهار کرونا، اقدامات مسئولان شهرستان را بر باد می‌دهد

پاکسازی چهره شهرستان آبیک از وجود زباله/ نیاز ایستگاه موقت پسماند آبیک به استخر شیرابه

دوخت 350 هزار عدد ماسک و توزیع 14 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان آبیکی/رنگ سپید بر زندگی 61 زوج پاشیده شد/مرمت 20 خانه مسکونی محرومین با دستان جهادگران بسیجی

اجرای 2 مرحله رزمایش کمک مومنانه در ماه رمضان امسال در آبیک/ دیدگاه انسان دوستانه صنعتگران و تولیدکنندگان آبیک ستودنی است/شناسایی دقیق نیازمندان با محوریت مساجد

مساعدت و همراهی مدیریت شهری آبیک در اجرای پروژه های آب و فاضلاب/پیگیری مطالبات فرهنگ و هنر در صحن علنی شورا

تقدیر دادستان آبیک از تلاش های یکساله خبرنگاران فعال شهرستان

پلمپ تالار عروسی و دستگیری یکی از اراذل و اوباش در آبیک/خبرسازی رسانه‌ها منجر به اقدام عملی مسئولان می‌شود/پیش بینی طرحهای مختلف برای کاهش سرقت در شهرستان

اعضای جدید هیات دوچرخه سواری شهرستان آبیک منصوب شدند

محدودیتی برای انجام تست کرونا در آبیک نداریم/تزریق 40 دوز واکسن کرونا به پزشکان نظام پزشکی شهرستان

کیفیت آب شرب آبیک، بسیار نامطلوب است/ پیگیری آلودگی آب و هوای آبیک در فراکسیون محیط زیست مجلس

ظرفیت بیمارستان شهدای آبیک رو به اتمام است/ رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر 50 درصد رسیده/روند صعودی مبتلایان، بستریها و فوت/83 نفر قربانی کرونا شدند

امیدی برای انتقال بیمار کرونایی از آبیک به قزوین نیست/لزوم پایش کرونایی محیطهای کارگری

پشت "خط انتقال آب از سد طالقان به آبیک" موانعی است/ قصه 15 ساله دبه به دستان به سر می‌رسد؟

آب سد طالقان تا پایان دولت به آبیک می رسد/ لزوم تقویت خطوط ریلی، هوایی و زمینی برای آبیک

پیگیری مطالبات مردم، همچنان اولویت اول رسانه ها / راه اندازی مرکز نیکوکاری "اصحاب رسانه" در آبیک/ برگزاری دوره آموزشی خبرنگاری در اردیبهشت ماه

جزئیات دیدار اصحاب رسانه با فرمانده جدید سپاه آبیک

تحقق شعار مقام معظم رهبری با تولید اخبار در مسائل مختلف و پشتیبانی از مطالبات مردم به همت خبرنگاران آبیک

رونمایی از سامانه ارتباط رسانه‌ای مردم و مسئولان (سام) در آبیک

فروشنده متخلف مرغ در آبیک نقره داغ شد/مرغداران موظف به توزیع مرغ 50 روزه شدند/مصرف روزانه مرغ در شهرستان حدود 8 تن، توزیع 11 تن!

پیشرفت مطلوب پروژه خط انتقال آب از سد طالقان به آبیک/لزوم عزم مسئولان برای رفع مشکلات شرکت ها و کارخانجات/شرافت و دیانت را برای دنیای کسی خرج نکنیم

انجام نخستین عمل جراحی ستون فقرات در بیمارستان ولی عصر (عج) آبیک

تحقق خواسته‌های مردم با مطالبه‌گری خبرنگاران/ ضرورت تشکیل بسیج رسانه در آبیک/فعال کردن بسیج مهندسین برای تحقق شعارامسال

تلفیق پروژه های مدیریت شهری با پیوست سلامت و بهداشت عمومی شهروندان آبیکی در آینده

پیام مشترک امام جمعه و فرماندار شهرستان آبیک به مناسبت نیمه شعبان و هفته سربازان گمنام امام زمان(عج)

10روز آینده،لوله‌های 1600 پروژه خط انتقال آب سد طالقان به آبیک می‌رسد

کشف بیش از 5 هزار کیلوگرم موادمخدر در قزوین/ اختصاص یک دستگاه خودرو به پلیس موادمخدر آبیک/جمع آوری 60 معتاد متجاهر و انتقال به کمپهای شهرستان/حمایت از پایان نامه های دانشجویان در حوزه مبارزه با مواد مخدر

بیماری‌های قلبی و عروقی؛ بیشترین علت مرگ و میر در آبیک/رتبه اول و دوم شهرستان در شاخص‌های حوزه‌های متعدد سلامت/قدردانی از همکاری متواضعانه و صبورانه مردم حسین آبادکرد در خاموشی شعله کرونای انگلیسی

عزم راسخ شهردار آبیک برای رسیدن به نتایج مطلوب در حوزه عمرانی/ مجاهدت شهید باکری در مدیریت شهری ستودنی بود

فرمانده سپاه آبیک مشاور امین و گره گشای مشکلات بود/ثبات امنیت شهرستان در گرو نقش محوری ایشان بود

هویت سپاه با مردم شکل می‌گیرد/لزوم مشارکت فراگیر مردم و مسئولان در نهضت کمک مومنانه پایان سال/ناکامی دشمن در اخلال در امنیت آبیک به همت مسئولان سپاه طی 2 مقطع

شهید باکری الگوی شهرداران / نمره خوب به شهردار آبیک

86 درصد مدارس آبیک دارای استحکام هستند/اتمام استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس شهرستان در سال 1400/ زنده یاد "مختاری" پیمانکار بیش از 100 پروژه در آبیک، قزوین و تهران بود

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک