آخرين مطالب

در گفت‌وگو با عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران مطرح شد؛

مشکل اساسی کودکان دارای اختلال تکاملی زبان/ قبل از 7 سالگی مهمترین دوران طلائی رشد مغز اخبار استان

مشکل اساسی کودکان دارای اختلال تکاملی زبان/  قبل از 7 سالگی مهمترین دوران طلائی رشد مغز

  بزرگنمايي:

عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران گفت: کودکان دارای اختلال تکاملی زبان ظاهرشان کاملا طبیعی است و علائم و مشکل خاصی ندارند و مشکل اساسی آنان در پردازش زبان شفاهی است.

16 اکتبر مصادف با 25 مهر ماه روز جهانی اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی در زمینه اختلال تکاملی زبان است  که کمپین بین‌المللی اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی عمومی در خصوص نقص تکاملی زبان سه سال پیش شکل گرفته و کشور ما نیز از سال گذشته عضو این کمپین شده است.

مخاطبان این کمپین خانواده‌ها، اولیای آموزشی، مدیران، مربیان، معلمان و کارشناسان و متخصصانی هستند که در رشته‌های تخصصی و کاری حوزه زبان و گفتار فعالیت می‌کنند.
بنت‌الهدی عربی عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آبیک  تفاوت اختلال لکنت و اختلال تکاملی زبان اظهار کرد: اختلالات حوزه گفتار و زبان به دو گروه بزرگ اختلالات گفتار و اختلالات زبان زبان تقسیم می شود. لکنت جزو اختلالات حوزه گفتار بوده که آسیب در روند سلیس و روان بودن گفتار و صحبت کردن است اما اختلال تکامل زبان، نقص یا مشکل در حوزه ویژگی‌های زبان است که امکان دارد همراه با نقائص زبانی، علائم اختلال گفتاری هم مشاهده شود که شیوع این اختلال در دنیا و به تبع آن در کشور ما 7.5 درصد است و باید مورد توجه قرار گیرد. یعنی از هر 14 دانش آموز یک نفر مبتلا به این اختلال است.
وی شایع‌ترین علائم در افراد مبتلا به اختلال در تکامل زبان را مشکل تلفظ صداها، استفاده نادرست از ضمایر و افعال در دوران پیش دبستان و مشکل خواندن، دیکته‌نویسی، وضوح گفتار پایین و خزانه واژگان پایین و مشکل در برقراری روابط اجتماعی برشمرد و مشکل اساسی را در پردازش زبان شفاهی دانست.
عضو انجمن علمی گفتار درمانی ایران ادامه داد: معمولا 90 درصد کودکانی که اختلال تکاملی زبان دارند سابقه یک تاخیر در سنین پایین‌تر یعنی حدود 2 سالگی دارند و از حدود سن 3 تا 4 سالگی بر چسب این اختلال را می‌زنیم.
عربی یادآور شد: در رشد گفتار و زبان نقاط عطفی داریم که به لحاظ تخصصی برای ارزیابی وضعیت تکامل گفتار و زبان اهمیت ویژه‌ای دارند؛ کودک باید اولین کلمه معنی‌دار مانند آب، بابا، مامان و ... را در یک سالگی بیان کند و بعد از این مرحله مهم‌تر، ساخت اعتبارات دو کلمه‌ای است که از حدود 18 تا 24 ماهگی کودک به حداقل 50 کلمه بیانی و همزمان 50 عبارت دو کلمه‌ای می‌رسد. اگر در هر یک از این دو نقصی وجود داشته باشد؛ اگر بین سن تقویمی کودک و توانمندی زبانی یک فاصله یا گپ بیشتر از 6 ماه با همسالان طبیعی خودش وجود داشته باشد به عنوان اختلال گفتار و زبان شناسایی می‌شود.
وی در خصوص تشخیص در اختلال تکامل زبان یا DLD توضیح داد: کودکان دارای این اختلال، هیچ تشخیص رشدی عصبی یا بیماری خاص دیگری مانند داون، اوتیسم و کم‌شنوایی ندارند و ظاهرشان کاملا طبیعی است و بدون هیچ گونه تشنج و علائم و مشکل خاص هستند و تنها مشکل آنان در پردازش زبان شفاهی است.
این گفتاردرمان افزود: کودکان دارای اختلال تکامل زبان با ورود به مرحله و دوران آموزش و مدرسه، مشکل زبان نوشتاری هم پیدا می‌کنند که با مسائلی همچون برخوردهای نامناسب با آنها توسط همسالان، کاهش اعتماد به نفس، برچسی تنبلی زدن به آنان و آسیب‌های روانی مواجه خواهند شد.

قبل از 6 تا 7 سالگی مهمترین دوران طلائی رشد مغز

مهم‌ترین دوران طلایی رشد مغز را قبل از 6 تا 7 سالگی عنوان کرد و ادامه داد: اگر والدین قبل از این سنین کودکان دارای اختلال تکامل زبان دارند باید به آسیب‌شناسان گفتار و زبان یا متخصصین گفتاردرمانی مراجعه کنند از سویی؛ باید بدانند که تا حد بسیار زیادی این اختلال حل خواهد شد.
وی اذعان کرد: اما اگر مشکلات اختلال تکامل زبان در دوران کودکی رفع نشود به دوران بحران نوجوانی می‌رسد و دچار مشکل می‌شوند و مشکلی به بحران‌ها و مشکلات نوجوانی افزوده می‌شود؛ حال اگر اختلال حل نشود و نوجوان وارد دوره جوانی شود در ورود به دانشگاه، بازار کار و ازدواج با بحران مواجه می‌شود؛ از نظر علمی ثابت شده برخی از مشکلات رفتاری دوران نوجوانی و جوانی ریشه زبانی دارند یعنی اگر کودکی دچار اختلال تکامل زبان باشد در مراحل اجتماعی شدن دچار مشکل می‌شود و در فعالیت‌هایی که مستلزم ارتباط اجتماعی است مانند ازدواج، تحصیل و شغل‌یابی با بحران مواجه می‌شود.
این گفتاردرمان افزود: از معلمان پایه اول ابتدایی درخواست می‌شود در صورتی که مشاهده کنند دانش‌آموزی در یادگیری زبان نوشتاری و سوادآموزش دچار مشکل باشد باید دقت و جدیت داشته باشند و آنان را به متخصصین گفتار و زبان ارجاع دهند تا بررسی شود که آیا این مشکل دانش‌آموز به نقایص زیربنایی حوزه زبان ارتباط دارید یا خیر و در صورت وجود این نقص، روند مشکل ارزیابی و درمان پیگیری شود.
عربی در خصوص درمان اختلال تکاملی زبان بیان کرد: برای درمان از تکنیک‌ها و روش‌هایی که در حوزه آسیب‌شناسی گفتار و زبان وجود دارد استفاده می‌شود و مشاوره‌ها به شکل تعدیل‌های محیطی و اصلاح ساختار ارتباط مراقبین با کودک یعنی خانواده و ...صورت می‌گیرد گرچه از درمان‌های مستقیم مبتنی بر اصول آسیب‌شناسی گفتار و زبان هم استفاده می‌شود.
وی افزود: روش تعدیل‌های محیطی برای درمان کودکان دارای اختلال تکامل زبان شامل تعییرات یا استفاده از موقعیت‌های روزمره مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و فضای اتاق کودک می‌شود تا روند برقراری ارتباط و آموزش زبان برای کودک تسهیل شود.

کودکان دارای اختلال زبان نمی‌توانند بین نقش گیرنده و فرستنده جا به جا شوند
این گفتاردرمان متذکر شد: برخی خانواده‌ها به کارشناسان و متخصصان گفتار و زبان مراجعه می‌کنند و اذعان می‌کنند که کودکشان بسیار پرحرف است اما جملات آنها نامفهوم بوده و واضح نیست و منظور معنی‌دار نمی‌دهد و ارزش ارتباطی ندارد و گفتار و ارتباطشان هدفمند و خوش ساخت نیست.
عربی یادآور شد: در مسائل زبانی از پدیده‌ای به نام ارتباط یاد می‌کنیم که یک گیرنده و یک فرستنده داریم که بین آنها تبادل پیام صورت می گیرد و زمانی که با فردی صحبت می‌کنیم دائما در نقش گیرنده و فرستنده پیام جا به جا می‌شویم؛ مشکل اصلی در کودکان دارای اختلال تکاملی زبان این است که نمی‌توانند بین نقش گیرنده و فرستنده جا به جا شوند و نمی‌توانند یک ارتباط باکفایت، شایسته و درستی را پیگیری کنند.
وی افزود: در مورد ویژگی‌های افراد دارای اختلال تکاملی زبان یا DLD باید گفت که این کودکان در درک و بیان زبان مشکل دارند و ممکن است هریک از این علائم را نشان دهند: کلمات یا صداها را اشتباه تلفظ کنند، در کاربرد اجتماعی زبان و تنظیم روابط دچار مشکل بشوند.برای همین ممکن است از شرکت در موقعیت‌های اجتماعی دوری کنند وبرای پاسخگویی داوطلبانه در کلاس دست نگیرند یا از آن اجتناب کنند.
عضو انجمن علمی گفتاردرمان ایران افزود: کودکان دارای اختلال تکاملی زبان شاید نتوانند از دستورات به طور کامل پیروی کنند و شاید هم نتوانند از مهارت‌های کلامی خود در کلاس برای مشارکت  و همکاری استفاده کنند. از سویی در تعریف و بازگویی داستان و در یادگیری مهارت خواندن ممکن است مشکل داشته باشند و مهارت‌های شنیداری ضعیفی داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ورود خودروهای غیربومی از سه راه زیاران و جاده احمدآباد به آبیک/بانک‌ها هم باید تعطیل می شدند/آلودگی روزهای پیش رو و لزوم جدیت مردم و مسئولان در مهار کرونا

بازگرداندن 815 خودروی غیربومی از مبادی آبیک/308 خودروی متخلف از محدودیت‌های کرونا بیش از یک میلیارد ریال جریمه شدند

یادمان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در سپاه آبیک افتتاح شد

ماجرای تمرین تیم ورزشی، از تذکر شدید تا خبر برکناری ! / اظهارات فرماندار و رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان آبیک

پلمب 5 واحد متخلف در آبیک/صدور 71 اخطار کتبی/ معرفی 3 واحد به مراجع قضایی

اهدای بیش از 1000 بسته کمک معیشتی به خانواده های نیازمند آبیکی

مسئولان آبیک از آبرو و نفوذ معنوی خود برای اجرای طرح کمک مومنانه استفاده کنند

تامین 80 سری جهیزیه برای زوجین نیازمند آبیکی در دستور کار

حدود 70 درصد صنوف آبیک طبق قانون باز هستند/نظارت بازرسان بر قیمتها و پروتکلهای بهداشتی اصناف

75 خودروی متخلف از محدودیت‌های کرونا در آبیک جریمه شدند/بازگرداندن 550 خودروی غیربومی از مبادی شهرستان/پلمب 2 سالن ورزشی

پیام تبریک شورای رسانه شهرستان آبیک به مناسبت 5 آذرماه سالروز تشکیل بسیج مستضعفین

اجرای 95 درصدی طرح محدودیت‌ها در آبیک/ صدور 25 اخطار در 3 روز اخیر

چالش های پایان سال مسئولان استانی در آبیک

صدور 1200 برگه تردد خودرو در شهرستان آبیک/ تردد بلامانع شبانه رانندگان آژانس به 3 شرط/ درصد اندکی در اجرای محدودیت‌ها همکاری نکرده‌اند

فعالیت واحدهای صنفی آبیک پس از ساعت 21 ممنوع است/ معرفی واحدهای صنعتی و تولیدی برای تردد به فرمانداری

کرونا 160 خانوار را به مددجویان آبیکی افزود/معرفی 300 خانوار برای ساخت مسکن روستایی به بنیاد مسکن/690 مددجو مسکن ندارند

اجرای طرح کرامت و استمرار گشت‌های رضویون طی هفته بسیج در آبیک/ارسال 13 هزار بطری آب معدنی برای جهادگران شمال غرب کشور

تولید بذر قارچ بهداشتی و استاندارد در لابراتوار پیشرفته شرکت رامندمجار آبیک

افزایش اقدامات پیشگیرانه از کرونا در واحدهای صنعتی آبیک/دریافت خدمات درمانی در شهرستان حق مردم است

فعالیت ها ودستاوردهای اداره کتابخانه های شهرستان آبیک با تمرکز بر فضاهای مجازی

همراهی 95 درصدی اصناف آبیک در محدودیت‌های ساعت 18/ تعطیلی آرایشگاههای زنانه مصوبه استانی است/ لزوم قرنطینه شدن مبتلایان کرونایی شاغل در بخش‌های دولتی و خصوصی

پروژه های در حال اجرا در آبیک با اعتبار حدود 75 میلیارد ریال/ بازنگری طرح تفصیلی در خصوص الحاق به بافت و تراکم

آب سد طالقان تا پایان سال به آبیک می رسد؟

جهش فوتی‌های کرونا در آبیک/ به زودی هر خانواده یک مبتلا خواهد داشت/ عده‌ای با تفکر سخیف جان دیگران را به خطر انداخته‌اند

فرماندار آبیک روز " کتاب و کتابخوانی" را تبریک گفت+ متن پیام

راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان شهدای آبیک/ آغاز انجام جراحی‌های اصلی از 24 آبان/ سرمادوست بودن کرونا و ماندگاری آن در محیط مخاطرات زیادی دارد

آخرین وضعیت پل روگذر راه آهن آبیک، از متراژ واقعی عرض پل تا اجرای لاک‌پشتی!

جزئیات طرح درمان بیماران کرونا در منزل/ 3 شرط فعالیت آرایشگاه ها و لزوم بلوک‌بندی آبیک

دلال خودرو در ساوجبلاغ بازداشت است/متهم شکات متعدد دارد/شاکی آبیکی نظامی نیست/رسیدگی تمام پرونده ها در دادسرای ساوجبلاغ

گره رسیدن آب سد طالقان به آبیک با تامین نقدینگی باز می‌شود/مشکل پیمانکار خرید لوله و اعتبار است

واکنش دو فرماندار اسبق آبیک به نحوه اعلام شهر شدن زیاران و قشلاق

با تصویب هیات دولت، قشلاق شهر شد / بررسی پیگیری های 14 ساله برای ارتقاء 2 روستای آبیک

واژگونی پراید جان جوان آبیکی را گرفت

انتخاب حسینی به عنوان دبیر شورای رسانه شهرستان آبیک برای دومین بار

160 مورد مثبت ابتلا به کرونا در آبیک طی یک هفته اخیر/افزایش مبتلایان و فوتی‌ها در 39 تا 50 ساله‌ها

گلایه معاون فرماندار آبیک از نظارت کم‌رنگ اتحادیه‌ها بر واحدهای صنفی/دورکاری کارمندان به شرط عدم تجمع مردم درادارات/وضعیت بازارچه‌ها نگران‌کننده است

شناسایی 109 کودک مشکوک به تنبلی چشم در آبیک/اختصاص تسهیلات بانکی برای مقاوم‌سازی منازل مددجویان روستایی

بیماری کرونا خدمات فرهنگی کتابخانه های عمومی آبیک را در فضای مجازی توسعه داد

توافق مدیریت شهری آبیک با راه و شهرسازی برای طرح اقدام ملی مسکن /اختصاص زمین برای احداث خدمات رفاهی و مجتمع کارگاههای مشاغل مزاحم

70 معتاد متجاهر در آبیک جمع‌آوری شدند/ کمپ جدید ترک اعتیاد در راه است

گلایه کشاورزان آبیکی از تاخیر در توزیع بذر گندم و جو دولتی/دست دلالان باز شده/اگر بذر نیست مسئولان صادقانه بیان کنند

دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات؛ علل افزایش ابتلا به کرونا در آبیک/موارد فوتی گروه سنی کرونایی‌ها به سنین پایین‌تر رسیده

افزایش 7 برابری نمونه‌گیری‌های کرونا در آبیک/نظارت‌ها محله‌‌ای و صنف‌بندی می‌شود/آموزشگاه‌ها نباید باز باشد/با هیچ مسئولی تعارف نخواهم کرد

نبود پارکینگ مناسب؛ جریمه خودروها و کساد بازار کسبه در آبیک

قدردانی از فعالیت های نهاد امامت جمعه در شهرستان آبیک/ ایجاد و انسجام شبکه امامت مطالبه جدی مقام معظم رهبری / اولویت رونق مساجد و اتصال به مدارس و مراکز فرهنگی

پیگیری‌های شورای شهر آبیک نتیجه داد/بخشنامه جدید و تعیین تکلیف صدور سند مالکیت برای متصرفین اراضی زمین شهری/خبرهای خوش برای اراضی قطعه 6 شهری

هفته ناجا و نکاتی که باید در آبیک به آن توجه بیشتری شود

ساختمان ستاد فرماندهی انتظامی شهرستان آبیک افتتاح شد

فعالیت 96 درصدی دانش‌آموزان آبیکی دربرنامه شاد/طرح کنترل وزن و چاقی کلید خورد/بیش از 1000 دانش‌آموز گوشی هوشمند ندارند/آسانسوری که فضا دارد تجهیزات ندارد

جزئیات آتش سوزی امروز یک فروشگاه در آبیک / لزوم وجود خاموش کننده های دستی در فروشگاهها و بررسی دوره ای آنها

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک

پایگاه جامع اطلاع رسانی آبیک